SEO to skrót anglojęzycznego terminu Search Engine Optimization. W języku polskim oznacza to optymalizację w wyszukiwarkach internetowych.
Mianem optymalizacji określa się strategie prowadzące do poprawy pozycji danej strony w listach rankingowych przeglądarek internetowych. Idea działań zaliczanych do kategorii SEO opiera się bowiem na fakcie, iż popularność stron internetowych jest rezultatem zajmowania określonego miejsca w wynikach wyszukiwania podanych słów, fraz lub terminów. Każda z istniejących przeglądarek wyświetla rezultaty wyszukiwań, w pewnej określonej kolejności, która powstała na podstawie wielu różnych czynników tworzących skomplikowane algorytmy. Kampanie SEO obejmują większość działań mających na celu podwyższenie, przez daną witrynę, zajmowanego miejsca w wynikach szukania pokazywanych przez przeglądarkę. Do podstawowych przykładów pozycjonowania stron, czyli praktycznego wykorzystania optymalizacji należą:
- wprowadzanie słów kluczowych oraz zwrotów, po których wyszukiwarka identyfikuje daną stronę
- crosslinking, czyli wzajemne reklamowanie się stron poprzez umieszczanie na własnych witrynach odpowiednich linków przekierowujących
- szczególne uwidocznienie, podkreślenie pewnych słów, zwrotów jak i nagłówków
- umieszczanie tylko potrzebnych znaczników HTML
- upraszczanie technicznego aspektu korzystania ze strony, w tym zadbanie o stosunkowo prostą mapę serwisu oraz o szybkość przeglądania
Różne metody pozycjonowania mają swoje charakterystyczne sposoby, które są często realizowane, aby uzyskać jak najlepszy rezultat dla promowanej strony. We współczesnym internecie ważną rolę odgrywają teksty SEO, powstające dla potrzeby pozycjonowania witryn. Podnoszą one miejsce strony w wyszukiwarkach, gdyż wplecione w nie są słowa kluczowe i frazy używane w procesie pozycjonowania. Teksty pozycjonujące pisane są przez copywriterów, którzy dla podniesienia popularności danego serwisu często tworzą też artykuły reklamujące go na innych witrynach.